Pečių juostos skausmas treniruotėje

Peties skausmas sportuojant - signalas pasirūpinti "užmirštais" raumenimis

SVEIKATINGUMAS

Viktorija Šatė

2/17/20212 min read

Judėjimo specialistai gali tik pasidžiaugti, kad vis daugiau žmonių pradeda propaguoti aktyvų gyvenimo būdą. Tačiau reikia paminėti, kad džiaugsmas kartu lydimas ir nerimo, nes šiuolaikinio žmogaus kūnas, dėl ilgo sėdėjimo, dažnai nėra pasiruošęs aktyviai, didesnio intensyvumo veiklai. Ilgą laiką užimant statinę padėtį, kūnas apstingsta toje padėtyje, o sportuojant kūnas prisitaiko prie reguliariai atliekamų judesių. Abejais atvejais, vienos raumenų grupės tampa aktyvesnės už kitas. Tai vadinama raumenų disbalansu, dėl kurio didėja biomechaninių perkrovų rizika.

Raumenų disbalansas yra silpnumo arba mobilumo problema, paprastai atsirandanti dėl tam tikros raumenų ar raumenų grupės nepakankamos aktyvacijos. Kiekviena sporto šaka, kiekvieno žmogaus darbo ergonomikos ypatumai turi specifinį raumenų disbalansą, todėl yra svarbu nustatyti disbalanso išsivystymo priežastis. Tai padeda greičiau ir tikslingiau valdyti procesą, tačiau galima išskirti pagrindinius principus, kurie yra svarbūs ofiso darbuotojams - mėgėjams sportininkams. Raumenų disbalansą galima koreguoti mobilumo, stabilizavimo ir jėgos pratimais.

Dauguma žmonių praleidžia didelę dienos dalį sėdėdami pasilenkę į priekį. Ilgą laiką leidžiant tokioje padėtyje pečiai pakyla ir rotuoja į vidų, sutrumpėja krūtinės raumenys, o tarpumenčio raumenys išilgėja. Tai daro įtaką laikysenai: galva ir pečiai atsikiša į priekį, pečiai suapvalėja. Tokiu atveju, žmogus turi įtemptus krūtinės ir viršutinės trapecijos raumenis, silpnus apatinio tarpumenčio ir silpnus giliuosius kaklą lenkiančius raumenis. Labai dažnai sporto salėje yra nepadaromas pakankamas apšilimas ir dinaminis tempimas prieš pagrindinę treniruotės dalį, daugiau yra atliekami stiprinimo pratimai krūtinės raumenims, mažiau dėmesio skiriama tarpumenčio raumenims, taip dar labiau didinamas raumenų disbalansas tarp priekinių ir galinių raumenų.

Dėl pasikeitusios peties sąnario padėties žmogus nebegali atlikti rankos judesių pilnomis amplitudėmis, dažniausiai ribotais judesiais tampa peties sąnario rotacijos. Sportuojant su svoriais, kai judesys nėra atliekamas pilna judesio amplitude, vystosi lėtinė trauma ir tik laiko klausimas, kada bus iššaukiamas skausmas peties sąnaryje atliekant atsispaudimą, štangos stūmimą ar kitą kasdienę veiklą.

Nejaučiant skausmo, bet aktyviai sportuojant, norint išvengti lėtinių traumų, reikėtų kreiptis į kineziterapeutą ir pasitikrinti peties sąnario judesius goniometrijos metodu, funkcinį pečių mobilumą ir stabilumą.

Jei atpažinote save dėl laikysenos pokyčių arba jau jaučiate lėtinį skausmą, yra būtina pradėti profilaktiką ar gydymą. Kuo ilgiau lauksite, tuo ilgesniam laikui teks nutraukti mėgstamą fizinio aktyvumo veiklą, nes ilgiau truks reabilitacija.

PATARIMAS: Darbo pertraukėlių metu atlikti dinaminį krūtinės raumenų tempimo pratimą, kaklo giliųjų raumenų aktyvacijos pratimą. Po darbo ir prieš treniruotę reikėtų atlikti dinaminius ir statinius krūtinės raumenų tempimo pratimus bei aktyvacijos pratimus tarpumenčio raumenims.

pratimas pečiams ir nugarai namie su guma moterims ir vyrams
pratimas pečiams ir nugarai namie su guma moterims ir vyrams
krūtinės raumenų tempimai namuose
krūtinės raumenų tempimai namuose
pratimas nugarai ir pečiams namuose su guma
pratimas nugarai ir pečiams namuose su guma